;
Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava ZADARMO pri nákupe nad 40 €.

Starostlivosť o problematickú pleť: Takto budete mať pleť opäť krásnu a čistú!

Červené zapálené fľaky na tvári, krku, ramenách a dekolte; biele hnisavé vyrážky, čierne bodky a nadmerne sa mastiaca pleť. To všetko sú prejavy akné, ktoré najčastejšie síce postihuje tínedžerov, no môže sa u žien aj mužov vyskytnúť prakticky v každom veku. So správnou kozmetickou rutinou a precíznym prístupom k vašej pleti však môžete tento problém veľmi dobre zvládnuť.

Čo spôsobuje akné?

Vznik akné je multifaktoriálny. Zahŕňa hormonálne vplyvy, pôsobenie baktérií, prachu a nečistôt z okolitého prostredia a mnoho ďalších faktorov z ktorých najvýznamnejšie sú:

  •  Nadmerná tvorba kožného mazu. Mazové žľazy, ktoré sa nachádzajú na konci vlasového folikulu alebo póru, produkujú maz, čo je premasťujúca látka určená na udržanie zdravej pokožky tým, že ju hydratuje a chráni ju pred vonkajšími stresormi. Niekedy však tieto žľazy môžu produkovať príliš veľa mazu, čo môže viesť k upchatiu pórov a nakoniec k vyrážkam.
  • Hormóny. Rovnaké hormóny, ktoré spôsobujú akné, majú tendenciu podporovať nadmerné premasťovanie pleti. Ide najmä o androgény. Tie majú stúpajúcu tendenciu v období dospievania a ranej dospelosti.
  • Odumreté bunky. Nie je to len mastná pleť, ktorá vedie k príznakom akné. Čiastočky na pleti, akými sú odumreté kožné bunky, môžu prispievať k upchávaniu pórov, čo tiež spôsobuje vyrážky.
  • Strava. Predpokladá sa, že diéta s vysokým glykemickým indexom tiež súvisí s akné. Potraviny obsahujúce veľa jednoduchého cukru (biely chlieb a pečivo, koláče, sladkosti atď) spôsobujú prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo vedie k uvoľňovaniu hormónov, ktoré môžu opäť podporovať tvorbu akné. Váš jedálniček by preto mal obsahovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, komplexných sacharidov (celozrnné produkty), strukovín, orechov a semienok. Nezabudnite na dostatočný pitný režim.

Ako sa starať o pleť náchylnú k tvorbe akné

Pravidelné a dôkladné čistenie pleti ráno a večer patrí k základným krokom k čistej a zdravej pleti. Ráno je potrebné umyť kožný maz a prach, večer ochranný faktor, líčidlá, prach a opäť kožný maz. Musíte uznať, že to už je poriadna zmes nečistôt. Večer je potrebné vyčistiť si pleť v dvoch krokoch (použiť dva rôzne čistiace produkty alebo jeden a ten istý produkt dvakrát). Ráno stačí pleť opláchnuť vodou a jemným čistiacim produktom. Dajte pozor na to, aby ste pleť nadmerne nevysušovali, pretože sa bude mastiť ešte viac.

Exfoliácia, teda pravidelné zbavovanie pleti odumretých buniek je rovnako dôležitá súčasť vašej kozmetickej rutiny. Je na vás, či použijete ovocné kyseliny alebo jemný, v žiadnom prípade však veľmi drsný, mechanický píling. Po exfoliácii je potrebné chrániť si tvár pred slnkom.

Tónovanie, teda osvieženie tváre tonerom alebo kvetinovou vodou je ďalší krok, po ktorom by mala nasledovať hydratácia. Áno, aj mastnú pleť je potrebné každý deň dôkladne hydratovať, pretože prípravky, ktoré denne používame, ju môžu zbaviť vlahy, čoho výsledkom sú šupinky, jemné linky a vrásky a drsný vzhľad. Na hydratáciu môžete použiť kombináciu hydratačného séra a pleťového krému.

Pleťovú rutinu je potrebné dodržiavať ako ráno, tak aj večer nech sa deje čokoľvek. Nezabudnite: nikdy nechoďte spať večer s neodlíčnou tvárou. Odmenou vám bude krásná, zdravá a čistá pleť. V prípade, že sa vaše aké zhoršuje, bezodkladne navštívte dermatológa.