;
Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava ZADARMO pri nákupe nad 40 €.

Atopický ekzém - novodobý strašiak

Koža je odrazom vnútorného stavu organizmu

Koža je najväčším orgánom človeka. Je zložitý a zabezpečuje spojenie organizmu s vonkajším prostredím. Podľa čínskej medicíny, pentagramu, je koža v úzkom vzťahu k pľúcam a hrubému črevu. Tieto orgány vylučujú odpadové látky vznikajúce pri dýchaní alebo trávení. Ak je funkcia pľúc a čriev oslabená, toxíny si hľadajú inú východiskovú cestu. Tou sa stáva práve koža a toxíny sa na koži prejavia práve ako rôzne typy ekzémov. Túto skutočnosť potvrdzuje známa kombinácia atopického ekzému, alergickej nádchy a prieduškovej astmy.

 

Atopia

Atopia znamená vrodenú dispozíciu kože k zápalovým procesom, ktorá pretrváva po celý život. Neznamená to však nevyhnutne, že sa u dieťaťa rozvinie alergické ochorenie. Ide o predispozíciu, ktoré sa rozbieha v prípade nežiadaného vonkajšieho faktora ( napríklad potravinový alergén, stres, očkovanie, …). Všetko závisí od prostredia, životného štýlu, stravovania, konzumovaných aditív v potravinách, alergény a syntetika v používanej kozmetike. Najčastejšími alergénmi v strave sú napríklad bielkoviny, a z nich najmä kravské mlieko. Výskyt alergie na kravskú bielkovinu je približne 2,5% u detí do 3 rokov. Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie kože s prejavmi suchej, červenej a šupinatej kože. Koža má tendenciu praskať a vďaka trhlinkám prenikajú dráždivé látky do organizmu rýchlejšie. Z pohľadu alternatívnej medicíny ide o príznak znečistenia vnútorného prostredia organizmu toxínmi z vonkajšieho a vnútorného prostredia.

 

Ako naňho

Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá atopický ekzém bezpečne udržať v bezpríznakovom štádiu. Vekom sa zvyknú príznaky zmierňovať, alebo vymiznú. Všetko si však vyžaduje ten správny prístup. Treba sa vzdať cigariet a alkoholu, ponocovania a stresu. Práve udržanie si psychickej pohody v dnešnej uponáhľanej dobe býva najväčším problémom. Pri strave je najvhodnejšie selektívna metóda, ktorá nám ukáže, ktoré potraviny nemá náš organizmus v láske. Je však nutné dodávať telu potrebné vitamíny a enzýmy, najlepšie vo forme čerstvých ovocných a zeleninových štiav, zelený jačmeň a chlorellu. Čľapkanie sa v Mŕtvom alebo Červenom mori je taktiež mimoriadne účinné, aj keď v
prípade hlbokých rán z rozškriania sa môže byť nepríjemné. Rovnako pomáha aj kúpeľ z ovsených vločiek a otrúb, ktoré pôsobia na pokožku upokojujúco a hydratačne. Na umývanie doporučujeme z našej rady prírodné mydlo Softie, ktoré neobsahuje žiadne bylinky ani esenciálne oleje, aby sa predišlo vzniku alergickej reakcii u atopika. Toto prírodné mydlo obsahuje kozie mlieko, ktoré na citlivú pokožku pôsobí ukľudujúco. Po kúpeli alebo sprche sa odporúča do 3 min natrieť pokožku premasťujúcim krémom, ktorý pokožku zacelí a eliminuje svrbenie. Skúste natieranie rakytníkovým olejom alebo našim krémom, ktorého zloženie je prispôsobené eliminácii svrbenia a maximálnej hydratácii pokožky.

A čo je najdôležitejšie, nikdy sa netreba vzdávať. Treba dúfať, že všetko čo pre svoje telo robíte sa vám vráti a vy sa jedného dňa zobudíte s čistou kožou.