;
Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava ZADARMO pri nákupe nad 40 €.

Ako často si treba umývať vlasy?

Možno ste niekde počuli, že čím častejšie si umývate vlasy, tým viac sa vám budú mastiť. Alebo ste zachytili, že stačí vlasy umývať čistou vodou, prípadne poznáte niekoho, kto razí cestu filozofiou no poo, ktorá spočíva v používaní výlučne čistej vody, bylinného prášku alebo kondicionéra, bez použitia šampónu. Ako to vlastne celé je? Odborníci sa nevedia zhodnúť v tom, ako často by sme si mali umývať vlasy šampónom a preto budeme musieť dať najmä na svoj pocit. Okrem toho vám však prezradíme niekoľko užitočných tipov, ako na to, aby boli vaše vlasy nielen čisté ale aj krásne a zdravé.

Prečo sa vlasy mastia?

Keby sa naše vlasy vôbec nemastili, boli by suché, drsné, mdlé a zle by sa upravovali. Kožný maz je dôležitý na to, aby naše vlasy dokázali odolávať poveternostným vplyvom a chránili pokožku hlavy, preto by sme sa nemali snažiť za každú cenu sa ho zbaviť. Na druhej strane, jeho produkcia je u každého iná a preto sú rady vo frekvencii umývania vlasov šampónom veľmi individuálne.

Akú úlohu hrá šampón?

Úlohou šampónu ja zachytiť kožný maz, rozpustiť ho a zabezpečiť tak vlasom čistotu a sviežosť. Ak si však vlasy umývate šampónom príliš často, napríklad denne, alebo používate šampóny s príliš agresívnym zložením, spôsobujete vlasom lámavosť a pokožke hlavy suché šupinky, lupiny či dokonca svrbenie. Práve preto by ste mali používať šetrné šampóny, ktoré vás síce zbavia nečistôt, prachu a mazu, no zachovajú vlasom aj pokožke hlavy hydratáciu a ochrannú bariéru a na záver vlasy ošetriť prírodným kondicionérom

Tip naviac: Po umytí môžete vlasy prepláchnuť výluhom zo žihľavy alebo vodou s jablkovým octom. Budú nielen vyživené, ale sa budú navyše aj krásne lesknúť.

Zvoľte si vhodný šampón

Rýchlo sa mastiace vlasy. Pri ich umývaní by ste mali dbať na šampón, ktorý vlasy síce zbaví nečistôt, no nespôsobí im prílišné odmastenie. Vhodný je šampón s obsahom žihľavy, či iných bylín, esenciálnych olejov pre zdravý lesk a panthenolu pre hydratáciu a  hebkosť.

Všetky typy vlasov, citlivá pokožka hlavy. Tento typ vlasov potrebuje veľmi šetrný produkt, ktorý redukuje začervenanie pokožky spôsobené jej citlivosťou. Ideálne je hypoalergénne, antibakteriálne zloženie s prímesou esenciálnych olejov z ruže alebo levandule.

Problémy s lupinami. Na podráždenú a olupujúcu sa pokožku hlavy je obzvlášť dôležité zvoliť jemný šampón s detoxikačnými účinkami bez pridania chemických látok. Priam zázračná na lupiny je zmes ajurvédskych bylín v spojení s bazalkovým hydrolátom a olejom z bazalky. Takto namiešaný šampón dodá vašim vlasom potrebnú detoxikáciu a napriek tomu zachová vlasovú pokožku v rovnováhe.

Niečo pre pánov. Páni určite ocenia jeden produkt určený na vlasy aj na bradu. S výťažkom zo zeleného čaju a ibišteku vlasy aj fúzy účinne vyčistí, osvieži pokožku pod nimi a má tiež vyživujúce schopnosti.

Ako často teda?

Človek s normálnym premasťovaním by si mal umývať vlasy každé 2-3 dni. Jedno umývanie môžete oddialiť vďaka používaniu suchého šampónu. Ak sa vám však vlasy mastia nadmerne, pokojne si ich umývajte každý druhý deň. V tom prípade bude dôležité zvoliť naozaj šetrný šampón. V prípade suchých vlasov ich stačí umývať dvakrát do týždňa. Alergici by si mali počas najsilnejšieho výskytu alergénov vo vzduchu umývať vlasy každý deň a rovnako aj vrcholoví športovci prípadne ľudia žijúci v horúcom a vlhkom prostredí.

Tip naviac: Nikdy nerozčesávajte úplne mokré vlasy, pretože by sa mohli polámať. Vlasy po umytí najskôr na chvíľu zabaľte do uteráka, potom nechajte mierne presušiť voľne na vzduchu, následne ich prečešte prírodným hrebeňom a osušte sušičom na vlasy. Teplotu vzduchu nastavte na miernu, nikdy nepoužívajte horúci vzduch.