;
Ku každej objednávke VZORKA ďalšieho produktu ZDARMA! Doprava ZADARMO pri nákupe nad 40 €.

História parfumov

História parfumérskeho umenia je fascinujúcim príbehom, ktorý siaha hlboko do minulosti a odhaľuje, ako sa vône stali dôležitou súčasťou ľudskej kultúry. Od starovekého Egypta po súčasnosť parfumy nielen odrážajú osobný štýl, ale aj odzrkadľujú historické a kultúrne vplyvy. Táto cesta voňavých zážitkov poskytuje prehľad, ako sa parfumérske umenie vyvíjalo a prispievalo k spoločenským a estetickým aspektom života.

Staroveký Egypt

História parfumérstva siaha do starovekého Egypta, kde vône predstavovali súčasť každodenného života, ale aj dôležitým prvkom náboženských rituálov a pohrebných obradov. Vône boli extrahované z rôznych rastlín a látok, a ich používanie odrážalo nielen estetiku, ale aj duchovný význam pre túto civilizáciu.

Najznámejším parfumérom sa v tomto období stal polymat (človek so širokým vzdelaním) Imhotep, ktorý bol nielen architektom a lekárom, ale aj tvorcom parfumov. K vytváraniu vonných kompozícií v tomto období prispeli práve jeho schopnosti v kombinácii s vedomosťami o esenciálnych zložkách rastlín.

Antický Rím a Grécko

Aj v antickom Ríme a Grécku sa parfumy stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a tamojšej kultúry. Vyrábali sa z esencií rastlín a prírodných olejov. Ich používanie sa rozšírilo nielen na telo, ale aj do domácností. Parfumy sa stali symbolom luxusu a spoločenského postavenia a ich popularita pretrvávala aj po páde týchto veľkých ríš.

V antickom Ríme a Grécku sa vynikajúcimi parfumérmi stal Zeno z Kítia, zakladateľ stoicizmu, ktorý sa zaujímal aj o výrobu parfumov. Ďalším významným menom je Theophrastos, žiak Aristotela, ktorý sa venoval štúdiu rastlín a esencií, čím výrazne ovplyvnil parfumérsku výrobu v tomto období.

V stredoveku a renesancii sa začalo objavovať meno Farina, konkrétne Giovanni Maria Farina, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného parfumérstva. Jeho vynálezy a kompozície boli veľmi obľúbené najmä v aristokratických kruhoch. Neskôr, v 18. storočí, sa objavila aj kolínska voda Farina Cologne, ktorá je považovaná za prvú komerčne dostupnú toaletnú vodu. Tieto mená predstavujú len niekoľko z mnohých osobností, ktoré prispeli k vývoju a popularizácii parfumérneho umenia v rôznych obdobiach dejín.

Grasse - srdce dnešného parfumérstva

Novodobá história parfumérstva sa narodila vo francúzskom meste Grasse, kde v roku 1946 založil François Chiris parfumérsku školu s cieľom zachovať a prednášať historické a remeselné znalosti z oblasti tvorby parfumov. Študenti sa tu učia rôznym aspektom tvorby vôní vrátane rozboru esenciálnych olejov, technológií extrakcie, kompozície vôní a marketingu v oblasti parfumérstva. Študenti majú príležitosť pracovať s profesionálnymi parfumérmi a majú prístup k praktickým skúsenostiam v parfumérskej priemyselnej oblasti. 

Parfumérska škola v Grasse kladie dôraz na tradičný a remeselný prístup k výrobe parfumov. Zameriava sa na metódy, ktoré sú spojené s dlhou históriou Grasse ako centra parfumérstva. Kľúčovým aspektom ich výučby a filozofie je v prvom rade používanie prírodných zložiek, najmä z esenciálnych olejov z rastlín, kvetov a iných vonných zdrojov a tiež zachovávanie remeselných znalostí spojených s výrobou parfumov. 

Parfumérstvo na Slovensku

Medzi spotrebiteľmi na Slovensku sú parfumy veľmi populárne a sú považované za súčasť osobnej starostlivosti o telo. Ľudia na Slovensku si radi vyberajú vône podľa svojich preferencií, osobitého štýlu a módnych trendov. V posledných rokoch sa objavuje záujem o lokálne parfumérske značky a malých remeselných parfumérov využívajúcich čisté prírodné esencie. Výsledkom používania takýchto botanických parfumov je nielen originalita, ale aj ekológia a udržateľnosť.